logo PLURIXu > strona startowa PLURIX (od 26V1983) Jerzy Klaczak
Biura Rachunkowe(od 1992) św. Min.Fin. 3374/97
kancelaria Doradcy Podatkowego (ubezpieczenie, licencja nr 4983)
Pn..Pt: 8..16
tel: (32)203 64 95
tel: (501)950 390
VoIP: (32)790 43 12 (darmowe ze strony)
Przeprowadzamy się

PLURIX - nowe wzory deklaracji rocznych PIT za 2015 r

   Jak co roku, armia beamtrów zasiadających we FinansMinisterium (chcąc uzasadnić swoje apanaże) wypichciła kolejne modyfikacje deklaracji PIT składanych jako zeznania roczne. Jest to jeszcze projekt rozporządzenia, ale nie wyobrażamy sobie, aby nie wszedł on w życie - tak więc mamy ponad dwa miesiące na kolejną przeróbkę programów do wypełniania rocznych deklaracji podatku dochodowego od osób fizycznych za 2015. Możemy sobie pobrać nowe kolorowe PITy (format PDF), aczkolwiek jeszcze dość niechlujne: np. pola w części G druku PIT-36 (zaznaczone na zielono) dalej nie zawierają (poza nazwami) wyjaśnień jak dodawać/odejmować ich wartości do reszty formularza. Na stronach Ministerstwa Finansów też zaczynają się już pojawiać (choć to dopiero projekt): jest już PIT-36 wzór 21 ale np. PIT-40 do pobrania jest na 2015 wzór 21 (a w projekcie - wzór 22); na stronach z e-PITami generalnie albo są puste kratki na 2015 - albo pojawia się dezinformacja: PIT-36L i PIT-38 są we wersjach 10 jako obowiązujących rzekomo na 2015, zaś w opisywanym projekcie są wzory 11.
   We formularzu PIT-36 wzór 21 zmiana zaczyna się dopiero na stronie 4: po części J dodano nową część "Dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci" ujmującą część ulgi nieodliczoną zwz na niewielki podatek (do wysokości zapłaconych składek ZUS) - to, co w zeszłym roku wpisywało się w załaczniku PIT/UZ. Zmieniła się więc także kolejna sekcja "Do zapłaty/Nadpłata", przenumerowano kolejne sekcje, a ze "Załaczników" oczywiście wyleciał PIT/UZ. Widać, że "resort" nie miał koncepcji, jak zaimplementować to nowe odliczenie w istniejących formularzach, modyfikowanych i tak co roku.
   Zmiana formularza PIT/B (po pobieżnym przejrzeniu: ani liczba pól, ani ich układ nie zmienił się) zdaje się sprowadzac do dodania uwagi na dole drugiej strony: "nie wykazuje... na terenie SSE, za granicą". I zamiast wydać nową broszurę informacyjną - nowy formularz (a skarbówka nie przyjmie starych formularzy, bardziej patrzą na numer formularza niż na liczby - bo nie wiedzą, co do której pozycji nowej formatki w komputerze powprowadzać ! ). Brawo !!!
   Również nowe są deklaracje PIT-11 sporządzane przez płatników (pracodawcy, zleceniodawcy, itp.) potrącających zaliczki na PDOF przy wypłacie wynagrodzeń za rok 2015. Na stronach Ministerium Finansów jest już do pobrania wzór 22: zarówno PDF do wydruku jak i e-PDF. Zmiana niby jest kosmetyczna: w dziale C "Identyfikacja podatnika" dodano pole 10: rezydent/nierezydent, a w ślad za nim trzy następne: zagraniczny numer identyfikacyjny oraz rodzaj dokumentu tożsamości i kraj wydania (na rozwijanej liście cieszy obecność ANTARKTYDy - ciekawe, gdzie w Krainie Wiecznego Lodu mieści się Biuro Podawcze wydawania auschweissów). Dzięki temu tabelka (część E) sumująca dochody, koszty i zaliczki znowuż znalazła się w całości na jednej stronie - ale za to formularz z dwustronnicowego zrobił się trzystronnicowy (na tej ostatniej jest tylko dziesięć wyjasnień i pouczeń). I tu widać pospieszne niechlujstwo: w polu 11 "NIP/PESEL" pozostał (z poprzedniej wersji) zapis "niepotrzebne skreślić" - choć formularz wzbogacono teraz o kratki do zaznaczania krzyżykiem rodzaju wpisywanego numeru.
   Aby poprawnie skreślić kratkę dotyczącą rezydencji podatkowej zakład pracy musi wywiedzieć się od pracownika - w którym kraju znajduje się jego "centrum interesów życiowych" (jeżeli przebywa w Polszcze mniej, niż pół roku). Ale uwaga - polarnikowi siedzącemu cały rok na tej Antarktydzie musimy wpisać dokument tożsamości wydany na Antarktydzie (punkt 4. i 5. wyjasnień)! Przypominamy, że ma to niewiele wspólnego z posiadanymi obywatelstwami czy paszportami różnych krajów. Gdyby to pracodawca miał ustalać status tej rezydencji - musiałby istotnie naruszyć ustawę o ochronie danych osobowych (odpytując pracownika np. o posiadane w róznych krajach nieruchomości, małżonków, edukację dzieci, itp.).
   Oczywiście, nie znika obowiązek wysłania dla nierezydentów deklaracji IFT-1R: i tu jest też nowy wzór 12 do pobrania (e-PDF). Zmiana jest jeszcze śmieszniejsza: pole 27 "dokument tożsamości i kraj wydania" podzielono pionową kreską na dwa (bez załamywania tabelki): 27 "dokument" i 28 "kraj" (jest ! jest ANTARKTYDA ! ). Jest to JEDYNA ZMIANA - ale zeszłoroczne wypełnione formularze interaktywne w tym roku możemy skasować. Brawo !

na górę strony