logo PLURIXu > strona startowa PLURIX(od 26V1983) Jerzy Klaczak
Biura Rachunkowe(od 1992) św. Min.Fin. 3374/97
kancelaria Doradcy Podatkowego (ubezpieczenie, licencja nr 4983)
Pn..Pt: 8..16
tel: (32)203 64 95
tel: (501)950 390
VoIP: (32)790 43 12 (darmowe ze strony)
Wdrażamy Jednolity Plik Kontrolny

PLURIX - Unia Europejska

Dziennik Zachodni nr 28 (3 II 2003), str. 10 - Rozmowa z Marcinem Palade, dyr. warszawskiego Ośrodka Badań Wyborczych: "Polacy głosuja na złość"
73 procent Polaków jest przeciw sprzedaży ziemi na jakichkolwiek zasadach.
56 procent dorosłych Polaków uważa, że opłaci nam się wejść do Unii tylko wtedy, jeśli nasi rolnicy otrzymaja sto procent dotacji. A maja nie dostać tych pieniędzy. To jak tu uwierzyć w to 75-procentowe poparcie dla akcesji w skali kraju?
... referendum konstytucyjego. Jeszcze na 10 dni przed głosowaniem było 75 procent zwolenników konstytucji, na tydzień przed miała przejść stosunkiem trzy do jednego. Tymczasem ledwo przeszła, było 53 do 47. I nie wiemy, czy Polacy w ciagu tygodnia aż tak zmienili zdanie, czy też od poczatku duża część osób niechętnych konstytucji udawała, że jest za. Teraz może być podobnie.
W przypadku referendum europejskiego ci wyborcy będa mieli świetna okazję do zademonstrowania swojego niezadowolenia z całej klasy politycznej, która w większości Unię popiera.Przypominamy: premier Miller obiecał, że jeżeli przegra referendum, to ustapi ze stanowiska. Nie chcesz dalszych rzadów Millera? Weź go za słowo!
kilka tygodni temu odbyła się w Uniwersytecie Warszawskim konferencja na temat referendum, w trakcie której wielu znanych polityków wyrażało obawę o wynik głosowania. Ale to była konferencja zamknięta, bez udziału mediów i stad pewnie wzięła się ta szczerość. Bo na co dzień większość prezentuje urzędowy optymizm.
Rzeczpospolita nr 55 (6 III 2003), str. A5 - Andrzej Stankiewicz "Profesorskie ultimatum"
Ekspert rzadu i parlamentu, prof. Stanisław Gebethner zarzuca (...) referendum niezgodność z konstytucją. W ekspertyzie dla Senatu pisze, że jeżeli w referendum unijnym będzie zbyt mała frekwencja, to parlament nie ma prawa głosować nad tym, czy wstapimy do Unii.(...) Ekspertyza Gebethnera wywołała nerwowość wśród senatorów. (...) Druzgocaca krytyka (...) propozycji prezydenta zajmuje znaczną część dwudziestostronnicowej ekspertyzy Gebethnera.
Konstytucja wymaga, żeby do referendum poszło ponad 50 proc. Polaków uprawnionych do głosowania. A takiej frekwencji nie było w Polsce jeszcze w żadnym referendum. (...) o przejęciu decyzji przez parlament mogłaby decydować wyłacznie konstytucja. (...) zmiana konstytucji tuż przed referendum zostałaby uznana za próbę manipulowania wynikami.
Prof. Gebethner jest wykładowca Uniwersytety Warszawskiego, ekspertem rzadu i parlamentu. Dla ministrów przygotowywał np. projekty ustaw zwiazanych z integracja europejska (...). Tym razem rzad odcina się od jego opinii.

na górę strony